top of page

   Історія Сіверської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 розпочинається з ХХ століття, коли у 1922 році на території раніше існуючої станції садівництва була заснована Ямсько – Кам’янська трудова школа, яка знаходилась в приміщенні колишнього сільського училища. Ямсько – Кам’янська трудова семирічна школа була єдиною семирічною школою у райцентрі Яма і Ямському районі. У 1927 році школа була перенесена до іншого приміщення, де і знаходиться на даний час.

Журавльов Іван Спиридонович – засновник Ямсько – Кам’янської семирічної школи. Нагороджений орденом Леніна та декількома урядовими нагородами та медалями. Багато зробив для будівництва та організації Сіверської школи №1.

Перші вчителі школи: Гришин Микола Афанасійович, Гришина Олександра Григорівна, Яздовська Марія Іванівна та інші.

    Учні брали участь у суспільній роботі школи і серед населення. Вони допомагали боротися з неграмотністю серед дорослого населення, допомагали в організації та будівництві нового приміщення школи, дуже часто виступали з концертами художньої самодіяльності перед трудящими району.

   У 1933 – 1934 навчальному році Ямсько – Кам’янська трудова семирічна школа була перейменована у Ямську середню школу, яка мала добре обладнані кабінети, спортивний зал,  спортивний майданчик та технічні майстерні.

Подвір’я було все в зелені. Вхід до школи починався розкішними алеями дикої акації. Учні дуже любили школу. Все у ній робили своїми руками, крім цього допомагали  збирати врожай у сусідніх колгоспах.

Кращі випускники продовжували своє навчання у вищих навчальних закладах: Оришко Марія Василівна, Білостоцький Сергій, Севераненко Тетяна Марківна , сестри Захаренко Віра і Ніна, Журба Іван Тимофійович та інші.

Мирне життя Ямської СШ №1, як і все життя нашої країни, було порушено Великою Вітчизняною війною 1941-1945р.р.

      У перший рік війни школу було зруйновано нальотами ворожої авіації. Багато учнів стало на захист Вітчизни.

    Колишні учні Ямської СШ №1 виявили мужність та героїзм у боях з ненависним ворогом. Прикладом є Герої Радянського Союзу:

Журба Іван Тимофійович, Новодран Павло Федорович, Губарь Олександр Михайлович, Жученко Григорій Прокопович, Завгородній Василь Микитович, Яковенко Леонтій Гнатович.

      4 вересня 1943 року Ямський район був визволений від фашистських окупантів. На радощах мешканці райцентру взялись за відновлення школи. У дворі школи був збудований флігель на два класи. Останні класи розміщувались у приватних квартирах.

    У 1944 році Ямський райпромкомбінат збудував двоповерхове приміщення і передав його Ямському РАЙВО для приміщення школи, а в 1949 році зруйноване приміщення Ямської СШ №1 було відновлено Ямським доломітним комбінатом.

      Знову завирувало шкільне життя.

Починаючи з 1947 по 1948 навчальний рік і включно по 1955 – 1956 рр. Ямська СШ №1 зробила 9 випусків 10-х класів і вручила атестати 559 учням.

Потрібно назвати імена кращих учнів – випускників – видатних людей:

  • Хархордін Владислав – журналіст – міжнародник

  • Шовкопляс Іван Іванович – учень Belerbis – коледжу Великобританії Belerbis

  • Бондарева Тамара Сергіївна – вчитель історії, засновник музею Бойової слави

    Сьогодні педколектив, учні, батьки продовжують давні традиції школи і працюють над вихованням гармонійно, всебічно розвиненої особистості, підготовленої до ініціативної соціальної та професійної діяльності в сучасному суспільстві, здатної сприймати й примножувати його цінності.

       У 2007 школа відмітила році своє 80-річчя.

Нові сторінки історії школи продовжують писати її учні. Зібрали матеріал про випускників, які виконували інтернаціональний обов’язок в ДРА і оформили експозицію в музеї «Воїн – інтернаціоналіст – випускники школи».

Сотні відвідувачів прийняв музей В.Сосюри, створений під  керівництвом ветерана педагогічної праці Є.Я. Ачкеєвої.

   Сьогодні педколектив, учні, батьки продовжують давні традиції школи і працюють над вихованням гармонійно, всебічно розвиненої особистості, підготовленої до ініціативної соціальної та професійної діяльності в сучасному суспільстві, здатної сприймати й примножувати його цінності.

    На даний момент школа має назву Сіверська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №1, її директором є Подоляк Тетяна Сергіївна

bottom of page